2018 yılında köklü olarak alınan ve sonbaharda dikilen fideler uyanmaya başladı. Kurumuş gibi gözüken birçok fidenin daha sonra yeşermeye başladığını gözlemledim. Fidelerin sebze naylonuna dikilmiş olmasının faydasını yabani otlar yürümeye başladığında gördüm. Sıra aralarındaki yabani otlara bakarak fideleri naylona dikmezseniz ya da kimyasal mücadele yapmazsanız nasıl bir durum ortaya çıkabileceğini kestirebilirsiniz.

 

 

Sonbaharda gelen ve kumda bekletilen fide çelikleri köklendirilmek üzere yerine dikildi. Sonucu ve fire oranlarını takip edeceğiz.

    Önümüzdeki yıl köklendirilecek olan  fide çelikleri geldi ve kum havuzuna gömüldü. Havaların durumuna göre Nisan sonu ya da Mayıs başında sık bir şekilde malç naylonuna dikilecek olan çelikler sonbahara kadar köklenmiş olacaklar. Sonbaharda dikim yapılmak isteniyorsa köklenmiş çelikler sökülerek tarladaki yerlerine alınacaklar. İlkbahar dikimi yapılacaksa köklendikleri yerde bir sonraki baharı bekleyecekler. 

Bulgaristan'da köklendirilmek üzere hazırlanan fide çelikleri

   Köklendirilmek üzere hazırlanan fide çelikleri satışı başlamıştır. İsteyen müşteriler www.lavantasaray.com adresinden fide çeliklerinin tanesini 0,12 TL'den satın alarak kendi fidelerini üretebilirler. Alacağınız çelikleri önümüzdeki bahar dönemine kadar kum içerisinde saklayıp nisan sonu itibarıyla fide yatağına dikebilirsiniz. Nisan ayından itibaren ekim ayına kadar fide yatağından sökülen fideler tarlaya ekilebilir ya da bir sonraki bahar ayları beklenip tarlaya ekilebilir.