2020 Mayıs ayı başında dikilen fideler 2 hafta önce çekilen fotoğrafta canlanmaya başladıkları görülüyor. Bunun yanında sıra aralarındaki otlar da görülüyor. :)

   Traktör ve ayarlanmış kaz ayağının sıra aralarında çalışabilmesi için iki sıra arasının 140 cm den az olmaması gerekiyor. İki fide arası 35-40 cm olabilir. Zaten zamanla iki fide arasındaki boşluk kapanacaktır ve lavanta sırası çit halini alacaktır.

     Bu yıl sıradaki naylonlara zarar vermeden motorlu tırpanla ot temizliği yapıp gelecek yıl  traktör ile ot temizliği yapma istiyoruz. Alttaki fotoğraftaki gibi lavantalar yeri örttüğünde ot mücadelesi daha kolay olacaktır; ancak ilk iki yıl için üstteki fotoğrafı referans alabilirsiniz.

 

 

     Üç yıl önce dikilmiş olan fideler de açmak üzere. Bu fotoğraf iki hafta önce çekildiği için şu an mor renge bürünmüş tarlayı göremiyoruz ama haftaya tam açmış lavantaları görebiliriz.

  

 

   İlk diktiğimiz lavanta fideleri üç yıllık oldular. Fotoğrafta sıradaki lavanta aralarının kapandığını görebilirsiniz. İlk diktiğimiz fideleri doğrudan toprağa ve yanlış bir zamanda diktik. Bu sebeple çok fazla kayıp verdik ve otla mücadelede zorlandık.

  Geçen sonbaharda dikilen fidelerden ilk hasat olarak  çiçeklerini biçtik. 300 kök fideden ilk hasat olarak 40 kg civarında yaş çiçek elde ettik. Biçtiğimiz çiçekleri gölgede kurumaya bıraktık. Kuru çiçek olarak ya da tohumlarını değerlendirmek isteyenler bize iletişimden maille ulaşabilirler.

   Bize ulaşın İletişim

 

Sonbahar fideleri

     2018 Sonbaharında dikilen fideler iyi bir gelişim gösterdiler ve çiçek açtılar. Yine üçüncü yılında olan lavantalar da yeni fidelerden iki hafta önce Temmuz başında çiçek açtılar.